برگزاری هفتمین جلسه کمیته علمی کنگره امناء الرسل

هفتمین جلسه کمیته علمی کنگره با حضور نمایندگان مراکز مشارکت کننده در مرکز مدیریت حوزه های علمیه برگزار گردید.
تاریخ انتشار : 1399/9/24
بازدید : 62
زمان انتشار : 04:21:00

هفتمین جلسه کمیته علمی کنگره امناء الرسل برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور آیت الله رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهلبیت(ع) برگزار شد درباره شخصیت­ها و موضوعات آینده کنگره بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در ابتدای جلسه، دبیر کنگره حجت الاسلام والمسلمین اسکندری ضمن تقدیر و تشکر از اعضاء جلسه و میزبان جلسه آیت الله رمضانی گزارش مختصری از فعالیتهای دبیرخانه ارائه داده و تاکید کرد که به لطف الهی کارهای کنگره در بعد علمی و اجرایی پیشرفت خوبی داشته است. الآن در بعد کارهای علمی هم در رابطه با فراخوان مقالات علمی، ارتباطات خوبی با فضلا و محققان حوزوی برقرار شده است. در عراق مشکلاتی برای برقراری ارتباطات با محققان داشته­ایم که بخاطر شیوع ویروس کرونا سفر به عراق ممکن نبود، تدابیری اندیشیده شده که ارتباطات آنجا تقویت شود.

وی در ادامه اشاره کرد که نرم­افزار آثار و کتب آیت الله خرسان نیز توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور در حال آماده سازی است که هم محققان بتوانند از آثار ایشان در تدوین مقالات بهره بگیرند و هم بعد از کنگره ذخیره­ای باشد که محققان و حقیقت جویان و جویندگان علم و دانش بتوانند از آن بهره ببرند.

دبیر کنگره ضمن اشاره به راه اندازی و فعالیت سایت کنگره به بارگذاری آثار آیت الله خرسان و نیز اخبار فعالیتهای دبیرخانه در این سایت اشاره کرده و بازدیدهای روزانه آن را نشانی از زنده بودن و فعال بود آن برشمرد.

حجت الاسلام اسکندری در ادامه افزود: در بعد اجرایی یکی از امتیازات کنگره این است که نهادهای همسو و هماهنگ با کنگره کمک می­کنند. برای برگزاری کنگره معمولا یک سازمان یا نهاد متولی می­شود و سایر سازمانها کمک می­کنند. در این کنگره همه مراکز و نهادهای حوزوی همکار اصلی دبیرخانه هستند علاوه بر مراکز حوزوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم کمک های خوبی کرده است. علت اصلی این همکاری­ها و هماهنگی­های مراکز حوزوی هم این است که همه آنها این دغدغه را دارند که تعاملات بین حوزه­های قم و نجف فراهم شود. امید داریم با چشم­اندازی که امروز بحث می­کنیم، مسیر و راه در سالهای آتی معین خواهد شد و بتوانیم مسیر را بهتر از حال دنبال کنیم.

آیت الله رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهلبیت(ع) نیز در ادامه با توجه به ضرورت معرفی عظمت علمی تراث شیعه به جهان اسلام و غیر اسلام بر اهمیت تقویت تعامل بین دو حوزه قم و نجف تاکید کرده و خواستار توجه به شخصیتهای تقریبی و دیالوگی و نیز عالمان فعال در عرصه مقاومت و مبارزه با سلطه استکبار از میان عالمان بزرگ شیعی شدند.

در ادامه در خصوص نحوه انتخاب موضوعات و شخصیتهای بزرگ اسلامی برای تجلیل در سالهای بعد تحت عنوان سلسله همایشهای امناء الرسل بحث و تبادل نظر شد.

IMG_6850_resize.jpg

ارسال نظر