ضرورت حضور خواهران حوزوی در عرصه های بین الملل

نشست هم اندیشی معاونت پژوهش حوزه های علمیه خواهران با معاونین محترم پژوهش مدیریت های استانی و مراکز و موسسات تخصصی – عالی سطح4 حوزه، در مجتمع فرهنگی نرجس خاتون جمکران برگزار شد.
تاریخ انتشار : 1400/4/6
بازدید : 755
زمان انتشار : 09:09:00

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری دبیر کنگره علمی امناء الرسل:
این کنگره با هدف تعامل حوزه علمیه قم و نجف اشرف در این دوره به بررسی شخصیت والای محقق گران ارج، حضرت  آیت الله سیدمحمد مهدی موسوی الخرسان می پردازد.

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری، دبیر کنگره علمی امناء الرسل شامگاه امروز در نشست هم اندیشی معاونین پژوهش حوزه های علمیه خواهران اظهار داشت: برگزاری این نوع جلسات به منظور هم اندیشی و تعامل بیشتر بین حوزه های علمیه سراسر کشور، در قالب موضوعات مهم پژوهشی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

وی با اشاره به این که بحث پژوهش و تولید علم از مباحث دقیقی است که باید بیش از پیش بدان اهتمام داشته باشیم، خاطرنشان کرد: ناظر به رشد و تعالی حوزه های علمیه به ویژه حوزه خواهران و ضرورت تعاملات علمی بین حوزه های علمیه در راستای تولید علم دینی و پاسخ گویی به نیازهای امروز جهانی؛ باید نقش کلیدی و محوری تبیین عمیق و علمی اندیشه‌های دینی در گستره جهانی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

رییس موسسه پژوهشی مشکات حکمت با بیان این که تعاملات حوزوی پایه ای برای گسترش هم افزایی هاست، اذعان داشت: به برکت انقلاب اسلامی، حوزه های علمیه کشور رشد و بالندگی فراوانی داشته است و در حوزه های علمیه برادران و خواهران رویکرد علمی نسبت به گذشته تقویت شده و حوزه علمیه خواهران در بعد فعالیت های علمی تلاش های قابل قبول و ارزشمندی از خود نشان داده است.

وی رشد رقابت علمی در فضاهای حوزوی را بسیار ارزشمند توصیف نمود  و با بیان این که فرصت‌های علمی رقابت آفرین، انگیزه نوآوری و تولید علم در عرصه های مختلف علم دینی را تقویت می‌کند، خاطرنشان کرد: اگر تعاملات علمی را در میان حوزه های علمیه خارج از کشور از جمله؛ حوزه نجف، لبنان و افغانستان تقویت نماییم، قدرت پاسخ گویی بر اساس نیازهای جهانی افزایش پیدا خواهد نمود.

حجت الاسلام و المسلمین اسکندری، در ادامه با اشاره به پیشینه هزار ساله حوزه نجف، برکات این حوزه در تربیت فرزانگان علمی برای گسترش عمق فهم دینی بشریت را مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: حوزه قم نیز در حدود 100 سال پیش با استقرار آیت الله حائری، جانی دوباره گرفت و به حوزه‌‌ای پویا تبدیل شده، خدمات علمی گسترده ای را در سراسر جهان ایجاد ایجاد نموده است.

وی جامعة المصطفی را از برکات انقلاب و حوزه علمیه قم برشمرد و یادآور شد: به برکات اقدام آیت الله حائری و  انقلاب اسلامی، دانش پژوهانی از ملیت‌های مختلف جهان تربیت و به نشر معارف ناب الهی در گستره گیتی مشغول هستند.

وی در ادامه ضمن اشاره به برخی از علما و اندیشمندان وارسته حوزه نجف، با تاکید بر این که حوزه علمیه قم نیز به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نقش جهانی فراگیری را پیش‌روی خود ترسیم نموده است، خاطرنشان کرد: حوزه علمیه نجف با استقبال از رویکرد کنگره علمی امناء الرسل، بسترهای ارزشمندی را برای گسترش تعاملات علمی حوزه قم و نجف فراهم کرده است. و در این عرصه باید حوزه علمیه خواهران قم را در مسیر تعاملات علمی با حوزه علمیه خواهران نجف قرار دهیم، و توانمندی پژوهشی آنان زمینه های بستر آفرین گسترش تعاملات روز افزون علمی و دانشی را فراهم آورد.

دبیر کنگره علمی امناء الرسل در ادامه مهمترین رسالت کنگره را ایجاد تعامل علمی بین علمای اسلام و شیعه در سطح جهانی دانست و ابراز داشت: رصد وضعیت علمی حوزه و بررسی شیوه‌ها، روشها و سبک زندگی بزرگان و احصا تولیدات و نوآوری‌های علمی ایشان از مهمترین الزامات این مسیر است.

وی با بیان این که کنگره امناء الرسل در آغاز فعالیت خود شخصیت وارسته آیت الله موسوی الخرسان را مورد توجه قرار داده است، ابراز داشت: ایشان در حیات علمی خود قریب به 60 عنوان کتاب را منتشر کرده اند؛ این آثار ناظر به ابعاد مختلف، فقهی، کلامی، ادبی و اخلاقی به رشته تحریر درآمده است.

و در این میان بررسی سیره عملی، اخلاقی و نیز زهد و تقوای علمای ربانی به ویژه آیت الله موسوی الخرسان نیز از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. این عالم خودساخته، اهل تلاش علمی و خستگی ناپذیر، آثار ارزشمندی چون؛ موسوعه عبدالله بن عباس را با 21 جلد تدوین نموده‌ است.

همراهی و ارادت آیت الله موسوی الخرسان به امام خمینی(ره) از نکات برجسته حیات این عالم ربانی است و دبیرخانه کنگره برای تعمیق فعالیت علمی تمام آثار ایشان در قالب موسوعه ای 60 جلدی تنظیم کرده و بر آن است تا بتواند با بهره گیری از ظرفیت پژوهشی حوزه های علمیه، به ویژه حوزه علمیه خواهران مقالات ارزشمندی را برای ارائه به حوزه های علمیه خواهران عراق ترسیم نماید.

این پژوهشگر حوزوی افزود: دبیرخانه کنگره علمی امناء الرسل تاکنون قریب به 8 پیش نشست علمی برگزار نموده است، و امیدواریم با همکاری حوزه خواهران، بتوانیم در برگزاری پیش نشست‌ها، ضمن توجه به بازخوانی افکار عالم وارسته آیت الله خرسان، ضرورت تعاملات علمی حوزه نجف و قم، به ویژه با رویکرد تعاملات حوزه های علمیه خواهران را بررسی و تقویت نماییم.

وی در بخش پایانی سخنان خود ضمن اشاره به موضوعات متعدد این کنگره، با بیان این که در کنار بررسی شخصیت وارسته آیت الله خرسان، موضوعاتی ناظر به چگونگی گسترش تعاملات حوزه قم و نجف نیز مورد توجه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: امیدواریم ناظر به رویکرد نهادینه‌سازی تعاملات علمی بین المللی بتوانیم بتوانیم از ظرفیت حوزه‌های علمیه جهان اسلام استفاده نموده، ضمن اشنایی با اندیشه های مختلف اسلامی، نشست‌های علمی را با همکاری حوزه‌های ایران و عراق برگزار نماییم.

موارد مرتبط
ارسال نظر