مراحل تکامل جنین در قرآن

تاریخ انتشار : 1399/4/31
بازدید : 23

سوال

قرآن مجید مراحل تکامل جنین را در رحم مادر در مراحل شش گانه خلاصه می کند:

1. مرحله نطفه؛ 2. مرحله تبدیل نطفه به علقه؛ 3. تبدیل علقه به مضغه؛ 4. تبدیل مضغه به استخوان؛ 5. پوشش استخوان با گوشت؛ 6. آفرینش تازه با دمیدن روح.

برخی؛ در فضای مجازی منکر بسیاری از این مراحل می باشند، لطفا توضیح دهید.

پاسخ

یکی از محورهای مهم و قابل توجه در آیات قرآن، موضوع پیدایش و آفرینش جنین است که به عنوان نقطه آغاز حیات انسانی مطرح گردیده، در یک آمارکلی، قرآن در 41 سوره با 76 آیه با بیانی شیوا به این موضوع پرداخته است، چرا که مرحله جنینی، یکی از ظریف ترین مراحل زندگی انسان است که دارای اسرار وشگفتی های فراوانی بوده و همگان را در حیرت فرو برده است.

قرآن با عبارات بسیار رسا اشاره می نماید که شگفتی های دنیای جنین چنان گسترده است که گاهی از حد اندیشه بشر خارج است، به گونه ای که در دانش جنینن شناسی نیز با همه پیشرفت هایش، هنوز بسیاری از رازها و معماهای ناگشوده پیرامون آفرینش و رشد جنین باقی مانده است.

عجایب حکمت که خداوند متعال در خلقت رحم و پرورش جنین به کاربرده است، قرآن ضمن اشاره به این موضوع، بشر را به مطالعه پیرامون آن دعوت می کند تا ضمن آشنایی با مراحل گوناگون این دوره به عظمت آفریدگار نیز پی ببرد.

نکته جالب آن است که قرآن، تمام مراحل آفرینش و رشد جنین را با اصطلاحاتی به ظاهر ساده، بیان نموده است به گونه ای که برای انسان های آن زمان نیز به آسانی قابل درک بود. اما با وجود این، داده های قرآن درباره جنین آن چنان دقیق هستند که گاهی به نظر می رسد فهم آن برای افرادی که در قرن هفتم میلادی زندگی می کرده اند، ناممکن به نظر می رسیده است.

به عبارتی؛ اگر به خوبی در این آیات نگریسته شود، می توان فهمید اطلاعاتی که قرآن ارائه داده، از سطح فهم مردم آن زمان بسیار بالاتر بوده است، به طوری که دانش جنین شناسی تنها زمانی توانست برخی از داده های قرآنی را اثبات کند که شیوه علمی مطالعه جنین را طی قرن اخیر تغییر داد و در قرن بیستم، رشته جنین شناسی تجربی شکل گرفت که جنین شناسی را از یک علم توصیفی، به علمی تبدیل نمود که با دست یابی به فن آوری های پیچیده و پیشرفته سلولی، بتواند به فهم روشنتر در روند شکل گیری جنین، بپردازد.

ارسال نظر